Tłoczenie

Tłoczenia stanowią jedną z najpopularniejszych form uszlachetniania wizytówek. Branża drukarska bardzo chętnie odwołuje się do tradycji. Metody zdobienia czy przygotowywania wydruków, które wynajdowano dawniej, od czasów Gutenberga, dziś stają się ekskluzywnymi i szczególnie poszukiwanymi rozwiązaniami.

Liczy się to, co unikalne, niepowtarzalne i angażujące odbiorcę. Tłoczenia na wizytówkach mają taki właśnie charakter: ich wykonanie sprawia, że druk zyskuje charakter przestrzenny, struktura papieru zmienia się, a sam projekt obejmuje już nie tylko płaski obszar papieru, ale wkracza – choć minimalnie – w przestrzeń trójwymiarową. Tłoczenia załamują światło, więc wypukłe (bądź wklęsłe elementy) podkreślone zostają przez naturalną grę światłocienia. Są także wyczuwalne w dotyku, a to oznacza, że oprócz zmysłu wzroku, angażują u odbiorcy także zmysł dotyku. Wszystko to sprawia, że wyróżnione elementy o wiele łatwiej jest zapamiętać.

Najwyższa staranność i niepowtarzalny wzór

Wielkie znaczenie w przypadku tłoczonych wizytówek ma staranność wykonania. Precyzyjnie wytłaczane motywy, doskonale odwzorowujące wszelkie, nawet najmniejsze szczegóły oraz najcieńsze linie, nadają tak przygotowanym wydrukom wyjątkowo dekoracyjny charakter. Matryca, którą wykonujemy na potrzeby projektu, może być wykorzystywana wielokrotnie, dlatego koszt dodruku wizytówek jest znacznie niższy. Co więcej – ze względu na unikalny wzór stanowi ona Państwa własność.

Tłoczenie a druk wypukły

Wiele osób pyta nas, czy druk wypukły i tłoczenie to ta sama technika. Tymczasem różnica między jedną a drugą formą zdobienia jest zasadnicza. W przypadku tłoczenia wzór zostaje wyciśnięty w papierze przy pomocy matrycy – dlatego z przodu rzeczywiście przyjmuje formę wypukłości, ale na odwrocie jest już wklęsły. Dekoracyjny charakter druku uzyskuje się tu zatem dzięki zmianie struktury papieru.

Druk wypukły natomiast to technologia znacznie młodsza, dostępna dzięki współczesnym maszynom poligraficznym. Podczas jej stosowania spulchnieniu ulega jedynie warstwa zadrukowana, natomiast sam papier pozostaje nienaruszony. Tył wizytówki jest więc gładki i można go wykorzystać na nadrukowanie innych informacji.  Ze względu na sposób produkcji, druk wypukły nazywa się również drukiem puchnącym.

Sztuka projektowania wizytówek tłoczonych

Możliwości techniczne to dopiero początek pracy nad wizytówkami tłoczonymi. W naszym studiu graficznym przygotowujemy projekt, dzięki któremu wydobywamy z tej techniki zdobienia maksimum jej potencjału i szlachetności.

Comments are closed.