Hot-stamping (złocenie)

Złote wizytówki nazywane często hot-stampingiem lub termodrukiem wymagają od projektanta szczególnego wyczucia kompozycji. Dlatego podczas przygotowania grafiki wybieramy najczęściej stonowane, jednolite kolorystycznie tło, które nie przyćmiewa wyróżnionych elementów. Złoto rezerwujemy dla logo firmy, nazwy lub nazwiska posiadacza wizytówki, jeśli to właśnie ono stanowi „markę” samą w sobie (jak dzieje się w przypadku prawników, lekarzy, artystów czy specjalistów z różnych branż).

Złocenie nie tylko w kolorze złotym

Alternatywne nazwy opisywanej techniki – hot-stamping, termodruk lub hot-print – są lepsze, niż „złocenie”, ponieważ nie wprowadzają w błąd. Popularne „złocenie” wcale nie musi bowiem oznaczać, że logo naprawdę pokryte są złotą folią. Możemy wykorzystać także metaliczne folie w innych barwach – Klienci najczęściej decydują się na srebro, miedź, czerwień, zieleń lub granat.

Szeroki wybór papierów

W przypadku hot-stmapingu możemy zastosować papier biały lub też papier kolorowy czyli barwiony w masie. Mamy tutaj pełna dowolność. jednak należny pamiętać że w przypadku papieru białego lub białego pozostałe dane drukujemy offsetowo, a w przypadku papieru ciemnego lub czarnego nadruk pozostałych danych trzeba wykonać sitodrukiem (farby sitodrukowe są farbami w pełni kryjącymi).

Perfekcja produkcji

Współczesne złocenie wizytówek zaczyna się od wyprodukowania indywidualnej matrycy. Pozostaje ona w drukarni, dlatego dodruk wizytówek jest dla Klienta tańszy, niż ich pierwsza partia. Co więcej – w jednej partii możemy uwzględnić wizytówki dla kilku pracowników firmy, jeszcze bardziej redukując w ten sposób koszty.

Matrycę wykonujemy z materiału przewodzącego ciepło. Z jej pomocą do papieru dociskamy z dużą siłą folię hot-stampingową, by wprasować ją w materiał. Złoty wzór nie jest więc powierzchniowo nałożonym lakierem, a warstwą trwale wprasowaną w papier. Uzyskane w ten sposób zdobienia wykazują się najwyższą możliwą trwałością.

Indywidualne projekty

Projekty złotych wizytówek opracowujemy z niemal jubilerską dokładnością. Na życzenie Klienta, chętnie podejmujemy się różnego rodzaju eksperymentów, dopasowując do wizytówek nietypowe rodzaje papieru lub łącząc złocenia z innymi technikami poligraficznymi (np. kaszerowaniem lub sztancowaniem). Gdy mogą Państwo skorzystać z dowolnych rozwiązań, oferowanych przez współczesne drukarstwo, zamawianie wizytówek staje się czystą przyjemnością.

Laminowanie wizytówek

Złote lub srebrne wizytówki w niektórych przypadkach dodatkowo laminujemy - czyli pokrywamy matową folią. Laminowanie dodatkowo zabezpiecza wizytówki przed zniszczeniem. Laminowanie stosujemy zazwyczaj przy gładkich, standardowych papierach. Jeśli jednak wybierzemy papier na zamówienie, z ciekawą fakturą, wtedy lepuje jest ich nie laminować aby można było pod palcami poczuć ciekawą powierzchnię papieru.

Wycena złotych wizytówek

Koszt wizytówek z hot-stamingiem jest zależny od ilości, rodzaju papieru a także od wiekowości i kształtu elementu który  będzie np. złocony. W przypadku tej techniki druku każda wycena jest indywidualna dlatego wraz z pytaniem o kalkulację prosimy o przesłanie projektu danej wizytówki abyśmy mogli dokonać konkretnej wyceny.

Comments are closed.