Druk wypukły

Każda osoba, która otrzymuje wizytówkę z drukiem wypukłym, zwraca na nią szczególną uwagę. Odbiorca trzyma ją w ręce i podczas rozmowy ogląda go pod światło lub przejeżdża palcem po druku. Jest to wręcz intuicyjne, więc trudno się powstrzymać. Nawet, jeśli tym odbiorcą jest menedżer czy prezes dużej firmy. Wizytówki 3D tak właśnie oddziałują na ludzkie zmysły – nie tylko na wzrok, ale także na dotyk. A to, co zostało uważnie obejrzane, zostaje też zapamiętane.

Wizytówki wypukłe to jedno z najwspanialszych osiągnięć współczesnej sztuki drukarskiej. Druk wypukły zwany jest – ze względu na technologię produkcji – także drukiem puchnącym.

Technika która przyciąga uwagę

Aby uzyskać efekt wypukłości, spulchniamy jedynie sam nadruk, nie naruszając struktury papieru. W efekcie otrzymujemy obszary lub linie – nawet bardzo cienkie – o gładkiej, błyszczącej, przyjemnej w dotyku powierzchni. Tą techniką wyróżniamy na wizytówkach zarówno motywy graficzne czy logo, jak i najważniejszy tekst. Zawsze kierujemy się jednak zasadą umiaru: druk wypukły tak mocno wyróżnia się w ramach projektu, że pozostałe elementy powinny stanowić już tylko jego uzupełnienie i tło.

Druk wypukły przyciąga uwagę na podobnej zasadzie, jak druk tłoczony, ale jest w tym jeszcze skuteczniejszy. O ile bowiem proces przygotowania wydruku tłoczonego wydaje się dosyć oczywisty (matryca z jednej strony naciska na papier, więc z drugiej strony staje się on wypukły), o tyle druk puchnący pozostaje dla niewtajemniczonych poligraficzną zagadką: wizytówka jest z jednej strony przestrzenna, a z drugiej – gładka. Jak uzyskać taki efekt?

Prawdziwy, profesjonalny druk wypukły jest wypalany w specjalnej linii produkcyjnej. Odpowiednia obróbka sprawia, że nadajemy mu oczekiwaną formę. Dzięki unikalnym w skali kraju maszynom do produkcji wizytówek dwustronnie wypukłych możemy zdobić w ten sposób zarówno awers, jak i rewers wydruku.

Uwaga na podróbki

Istnieje bardzo duża różnica pomiędzy profesjonalnym drukiem wypukłym wypalanym, a jego tandetną imitacją, czyli lakierem puchnącym, uzyskiwanym przez lakierowanie selektywne. Ten substytut druku wypukłego jest wprawdzie tańszy, ale nie spełnia oczekiwań wymagających Klientów.

Najwyższa klasa wykonania

Zdobienia wykonywane przy pomocy druku wypukłego możemy dodatkowo wzbogacić o kaszerowanie (klejenie kilku arkuszy papieru) czy lakier wybiórczy.  Projektując wizytówki wypukłe dostosowujemy technikę, paletę barw i efekty dekoracyjne do charakteru firmy Zamawiającego.

W poligrafii tak naprawdę można zrealizować każdy pomysł – trzeba jednak odpowiedniego wykonawcy. Dlatego zapraszamy do przejrzenia naszego portfolio i złożenia zamówienia 🙂

Comments are closed.