Dodatki

Na tym etapie musimy wybrać rodzaj uszlachetnienia dodatkowego naszej wizytówki. Możemy wybrać druk wypukły, tłoczenie, złocenie, lakier wybiórczy, kaszerowanie, sztancowanie itd...

Pokrótce opiszemy najczęściej wybierane uszlachetnienia:

Druk wypukły - występuje również pod nazwą druku puchnącego lub wizytówek 3D. Podstawą druku wypukłego jest druk offsetowy. Następnie jest nakładany specjalny proszek i wizytówki są "wypalane". W wyniku temperatury proszę się rozpuszcza i wchodzi w reakcje w farbą. Dlatego tą technikę można nazwać drukiem termicznym lub drukiem wypukłym wypalanym. Druk wypukły, w przeciwieństwie  do tłoczenia,  nie wpływa na strukturę papieru, papier jest nienaruszony.  druga strona wizytówki jest płaska i można ja wykorzystać na nadrukowanie innych danych.

Tłoczenie -  z jednej strony jest to technika bardzo podobna do druku wypukłego jednak z drugiej strony całkowicie inna. Tłoczenie uzyskujemy poprzez przetłocznie papieru. Metalową matryca uderzamy z tyłu wizytówki w wyniku czego przód wizytówki ma wypukłość a tył wizytówki jest wklęsły. Ponieważ matrycą uderzamy w tył wizytówki więc wizytówki muszą być jednostronne (nadruk tylko od frontu) - jednak dzięki kaszerowaniu możemy temu zaradzić. Po doklejeniu drugiego arkusza papieru możemy uzyskać wizytówki dwustronne (druga strona w takim przypadku będzie płaska)

Hot-stamping - inaczej złocenie lub srebrzanie - jest to prasowanie złotej lub srebrnej folii.  Można też zastosować folię o innym, mniej typowym kolorze np. miedziany czy czerwony. Jednak nietypowe kolory wiążą się z wyższą ceną. Wizytówki z hot-stampingiem mają bardzo ekskluzywny wygląd.

Kaszerowanie - czyli klejenie dwóch lub trzech arkuszy papieru ze sobą. Dzięki kaszerowaniu mamy wizytówki dużo grubsze od standardowych. Możemy też połączyć ze sobą różne kolory papieru.

Sztancowanie - To wycinanie za pomocą wykrojnika nietypowego kształtu. Dzięki temu uszlachetnieniu możemy naszym wizytówkom nadać niepowtarzalny wygląd. Jednak nie w każdej branży jest to wskazane.

Lakier wybiórczy - błyszczący, przezroczysty  lakier nakładany na wybrane elementy. W przypadku lakieru wybiórczego zalecamy pod spodem laminowanie folią matową - dzięki temu lakier jest bardziej wyeksponowany.  Lakier wybiórczy czasem kładziemy też na jednolitą aplę (tło) - daje to bardzo fajny efekt podobny do znaku wodnego, lakier pod różnym kontem jest bardziej lub mniej widoczny.

Na tym etapie, wybieramy uszlachetnienia i dodatki, które sprawią że wizytówki będą prezentowały się wyjątkowo.

 

Pierwszy krok to wybór techniki druku

Drugi krok to wybór odpowiedniego uszlachetnienia druku

Trzeci krok to wykonanie projektu wizytówki pod daną technikę i uszlachetnienie.

Czwarty krok druk wizytówek

Comments are closed.