Technika

Przed przystaniem do wykonania projektu wizytówki musimy wybrać technikę druku. W zależności od wybranej techniki nasz projekt musi inaczej wyglądać - każda technika druku ma swoje ograniczenia oraz możliwościowi i musimy to wziąć pod uwagę przygotowując nasz wymarzony projekt wizytówki.

Do druku na białym lub jasnym podłożu możemy wybrać druk offsetowy. Tą technika druku możemy drukować w kolorystyce CMYK oraz w kolorystyce Pantone. Druk offsetowy jest najbardziej popularną techniką druku wizytówek. Takie wizytówki mogą być jednostronne lub dwustronne. Zwierać zdjęcia, kolorowe grafiki, przejścia tonalne.

Druk cyfrowy wykorzystujemy głównie do druku bardzo małych nakładów oraz w sytuacji kiedy mamy presję czasu. Druk cyfrowy jest słabszej jakości niż druk offsetowy.

Druk sitodrukiem najczęściej stosujemy kiedy chcemy drukować na ciemnych papierach barwionych w masie. Sitodruk świetnie się sprawdza w takich sytuacjach ponieważ farby sitowe są farbami kryjącymi (farby offsetowe są w pewnym stopniu transparentne). Jednak sitodruk ma pewne ograniczenia, nie możemy nim drukować przejść tonalnych, obiektu rastrowego - tylko stuprocentowe pokrycie danego koloru. Należy też unikać zbyt ścisłego pasowania koloru, ponieważ ten druk nie jest aż tak precyzyjny jak druk offsetowy.

W poligrafii wykorzystuje się dwie przestrzenie kolorystyczne: CMYK oraz Pantone. W zależności od projektu,  kolorów firmowych (logo) czasem jest wskazane skorzystanie z jednej a czasem z drugiej metody nakładania kolorów. Nigdy w poligrafii nie wykorzystujemy kolorystyki RGB, trzeba o tym pamiętać przygotowując projekt wizytówki.

W pierwszym etapie produkcji wybierzemy wspólnie technikę druku. Będziemy służyć radą w tej kwestii. Ponieważ posiadamy różne maszyny drukarskie oraz doże doświadczenie podejmujemy się również nietypowych zleceń.

 

Pierwszy krok to wybór techniki druku

Drugi krok to wybór odpowiedniego uszlachetnienia druku

Trzeci krok to wykonanie projektu wizytówki pod daną technikę i uszlachetnienie.

Czwarty krok druk wizytówek

Comments are closed.